Pomożemy ci zadbać o kondycję skóry w okresie wakacyjnym.

Jak dbać o suchą skórę?

|
Wszystkie możliwe metody
Zbiór sposobów na pokonanie pryszczy

Pokonaj trądzik

w krótkim czasie

Najlepsze Leki
Ranking leków

Porównaj najlepsze lekarstwa i antybiotyki!

Zacznij leczenie

Polecane i sprawdzone leki na trądzik różowaty

Wylecz pryszcza

Jak pokonać pryszcze domowymi sposobami?

Znajdź odpowiedź

skóra w okresie wakacyjnym

Jak łatwo się domyślić, twoja skóra w czasie wakacji cierpi z powodu nadmiernych ilości słońca. Jak się przed tym bronić? Co robić, by skóra mimo suchego powietrza i wysokiej temperatury była utrzymana w dobrej kondycji? Wyjaśniamy i doradzamy we wpisie poniżej.

 

 

 

Suchość skóry może być wrodzona lub też nabyta wskutek z złej pielęgnacji (zły dobór kosmetyków lub też długotrwałe stosowanie kosmetyków złuszczających.

Skóra jest cienka i mało elastyczna, ma kolor jasny, ale mogą występować tu przebarwienia i widoczne naczynka krwionośne. Wystawianie je na zimno i wiatr, może powodować powstawanie zmarszczek. Skóra coraz wolniej się regeneruje, traci coraz więcej wilgoci, przez co nie jest odporna na uszkodzenia.

Pielęgnacja
Pielęgnację cery suchej należy rozpocząć bardzo wcześnie, gdyż pierwsze zmarszczki mogą się pojawiać już około 20go roku życia. Aby w pełni zadbać o skórę należy na dzień używać kremów tłustych i nawilżających, które nie tylko nawilżają skórę, ale również potrafią zatrzymać tą wilgoć w skórze natomiast na noc używamy kremów witaminowych lub odżywczych. Dla osób, które posiadają pierwsze oznaki zmarszczek dodatkowo stosujemy kremy regenerujące. Ponadto jeśli skóra narażona jest na wiatr, zimne lub suche powietrze tym bardziej powinniąmy nawilżać swoją skórę. Kosmetyki, które używamy powinny zawierać witaminy A i E, ceramidy, sole mineralne, lipidy. miejsc suchych powinna być poprzedzana stosowaniem kremów nawilżających przez pewien okres czasu (lecz nie bezpośrednio przed zabiegiem).

Czego nie robimy
- nie wolno palić papierosów,
- nie wolno się zbyt często opalać,
- nie stosować kosmetyków o działaniu ściągającym, peelingów ziarnistych
- do mycia nie stosować wody i mydła
- unikać chlorowanej wody, soli do kąpieli oraz kosmetyki i perfumy na bazie alkoholu
- nie nosić odzieży z materiałów syntetycznych

Zalecenia
- przebywać w nawilżonym pomieszczeniu
- chronić skórę przed zimnem i wiatrem
- stosować kremy odżywczo-nawilżające
- rano i wieczorem stosować krem pod oczy i na szyję
- używać mleczko kosmetyczne do demakijażu
- stosować kosmetyki zawierające związki tłuszczowe w celu odbudowania płaszcza lipidowego
- po umyciu stosować olejki po kąpieli

Proponowane zabiegi
- odżywcze
- dotleniające
- nawilżające
- ujędrniające

Niezbędne kosmetyki
- tonik nawilżający do cery suchej
- olejek do cery suchej
- żel do mycia nie zawierający alkoholu
- balsam natłuszczający
- tłusty krem pod oczy
- krem nawilżająco-odżywczy


Bezpieczne opalanie

Piękna opalenizna wygląda fenomenalnie i jest przez wszystkich pożądana. Jednak bardzo łatwo przesadzić ze słońcem, skutkiem czego jest oparzenie słoneczne w postaci piekącego rumienia. Konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze. Jak uchronić się przed szkodliwym działaniem słońca?

Nie oszukujmy się – w naszej szerokości geograficznej, ludzie mają jasną karnację, która nie jest przystosowana do intensywnej ekspozycji na słońce. Moda, lansująca bardzo mocną opaleniznę często prowadzi do tego, że zamiast brązowego ciała, mamy skórę w kolorze strażackiej czerwieni a czasem także bąble, które nie tylko nie dodają uroku, ale skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Żeby do tego nie dopuścić należy kierować się zdrowym rozsądkiem i kilkoma prostymi zasadami. Przede wszystkim, pierwsza ekspozycja na słońce nie może być długa. Skóra musi przyzwyczaić się do promieni, więc zanim wyjedziemy na wakacje, poleżmy trochę w ogródku lub pójdźmy na króciutką wizytę w solarium.

Niezawodnym sposobem na uchronienie skóry przed szkodliwym działaniem promieni są kremy z filtrami UV. Należy ich używać zawsze wtedy, kiedy ciało będzie narażone na długą kąpiel słoneczną – na plaży, podczas długiej wycieczki, w czasie pracy na działce itd. nie wystarczy nałożyć krem jeden raz, trzeba go aplikować po każdym wyjściu z wody lub co dwie godziny – w zależności od wrażliwości skóry na słońce. Każdy krem ma określoną wysokość filtra SFP. Osoby i bardzo bladej cerze muszą używać wysokich filtrów – 20 lub 30. im ciemniejsza skóra, tym filtr może być słabszy. Lepiej zrezygnować z opalania między godziną 11 a 15. w tym czasie promieniowanie słoneczne jest bardzo intensywne.

Na niektórych plażach panują bardzo liberalne zasady, więc kobiety nie mają oporów, aby opalać się bez strojów kąpielowych. Równomiernie brązowe ciało na pewno wygląda atrakcyjnie, lecz niestety, piersi bez górnej części bikini są narażone na poparzenie, ponieważ skóra na biuście należy do miejsc bardzo delikatnych. Dlatego na biust należy nałożyć krem z filtrem 30 a inne wrażliwe miejsca zakryć, bo są one tak samo wrażliwe jak skóra na ustach.

Głowa i oczy także potrzebują ochrony. Brak kapelusza, czapki z daszkiem lub chustki może doprowadzić do udaru słonecznego i przegrzania organizmu. Objawia się to nie tylko uczuciem pieczenia skóry, ale także bólem głowy, zawrotami, złym samopoczuciem. Jeśli wybieramy się na plażę lub wycieczkę, nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych, koniecznie z filtrem. Te kupione na stoisku nad morzem lub w sklepie odzieżowym nie nadają się do użytku, są tylko ozdobą. Dobre okulary nabędziemy tylko u optyka.