Radzimy jak prawidłowo pielęgnować skórę podatną na pryszcze.

Jak myć skórę trądzikową?

|
Wszystkie możliwe metody
Zbiór sposobów na pokonanie pryszczy

Pokonaj trądzik

w krótkim czasie

Najlepsze Leki
Ranking leków

Porównaj najlepsze lekarstwa i antybiotyki!

Zacznij leczenie

Polecane i sprawdzone leki na trądzik różowaty

Wylecz pryszcza

Jak pokonać pryszcze domowymi sposobami?

Znajdź odpowiedź

pielęgnacja i higiena skóry

W poście radzimy jak prawidłowo pielęgnować skórę całego ciała, by zapobiec powstawaniu trądziku czy podobnych niedoskonałości. Podpowiadamy jak myć skórę twarzy by nie podrażnić pryszcza na policzku czy czole.

 

 

 

Skóra trądzikowa wymaga szczególnej troski każdego dnia. By wspomóc jej leczenie, a także utrzymać efekty terapii, używaj łagodnych preparatów aptecznych przeznaczonych do leczenia cery z trądzikiem. Często przepisywane na trądzik różowaty antybiotyki, różnej maści leki w postaci żeli czy kremów muszą być wspomagane przez pacjenta. Jak? Odpowiednią suplementacją, troską o skórę, ustaloną pielęgnacją skóry twarzy, dietą itd. W jaki sposób pokonać pryszcz na zawsze? Czytaj poniżej.

Bezcenne porady:

- Na początku do mycia twarzy stosuj tylko delikatne pianki lub żele. Po tym przecieraj skórę bezalkoholowym tonikiem i smaruj lekkim kremem nawilżającym. Regularnie (nawet 1–2 razy w tygodniu) stosuj delikatne peelingi i maseczki oczyszczające, aby odświeżyć skórę. Możesz śmiało używać podkładu czy pudru, pod warunkiem że będą to kosmetyki mineralne, czyli wyprodukowane ze sproszkowanych minerałów, ponieważ tylko takie nie zatykają porów, dobrze wchłaniają nadmiar sebum oraz łagodzą podrażnienia.

- Pamiętaj tylko, by często myć gąbkę lub pędzel którym nakładasz kosmetyk, bo bakterie czują się tam doskonale. Nie wyciskaj krost i zaskórników! Nieszczęsnym skutkiem wyciskania krostek mogą być rozszerzone na stałe pory, przebarwienia, podrażnienia, a nawet brzydkie blizny. Podczas takich amatorskich domowych interwencji łatwo o zainfekowanie krostek, a konsekwencją tego jest rozszerzenie się stanu zapalnego i powstawanie nowych zmian poprzez rozsianie chorobotwórczych bakterii. Zastanów się 2 razy zanim zdecydujesz się na wyciskanie pryszcza w ramach alternatywnego leczenia trądziku.

- W zależności od zaawansowania choroby zmiany trądzikowe mogą mieć przeróżną postać. Dlatego najpierw przyjrzyj się skrupulatnie swojej skórze. Jeśli na twarzy, a także ramionach, dekolcie czy plecach dostrzegasz białawe lub czarne punkciki (wyglądające jak zaskórniki), to znaczy, że masz wczesną postać trądziku i pora coś z tym zrobić! Tylko jaki krem na pryszcza dla kobiet wybrać? Sprawdź nasz ranking lekarstw na trądzik różowaty i spis specyfików na pryszcze u dzieci i dorosłych.

- Wypukłe czerwone zmiany (tzw. grudki i krostki) to średnio nasilony trądzik. Jeżeli na skórze widzisz sinoczerwone guzki wypełnione ropą, to jest to już zaawansowana postać choroby. Rezultaty leczenia pryszczy u mężczyzn i kobiet mogą być widoczne dopiero po wielu miesiącach, ale warto poczekać, bo odzyskasz piękną cerę, a dzięki temu dodatkowo dobre samopoczucie. Dermatolog może zaproponować leczenie miejscowe albo ogólne, bo wszystko zależy od typu zmian i skuteczności podjętej terapii.

Codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej i kilka porad

Oprócz typowego leczenia dermatolog może zaproponować zabiegi, dzięki którym zmiany trądzikowe ustępują szybciej i poprawia się ogólny wygląd skóry. Mogą to być przykładowo peelingi medyczne (przy użyciu kwasu migdałowego, pirogronowego, glikolowego lub trójchlorooctowego) bądź mikrodermabrazja (mechaniczne złuszczanie zrogowaciałych komórek naskórka). Efektem tego rodzaju zabiegów jest oczyszczona i wygładzona skóra, zmniejszenie ilości grudek oraz zwężone pory. Blizny potrądzikowe można natomiast usunąć za pomocą zabiegów laserowych.